Varsinais-Suomen alueellinen koordinaatioryhmä ilmoitti 1.12. uusista suosituksistaan Varsinais-Suomen alueelle ajalle 3.-23.12.2020. Salon kaupunki teki tämän pohjalta myös omat suosituksensa, jotka ovat luettavissa täältä.

Salon Tennisseura päätti jatkaa valmennustoimintaa toistaiseksi normaalisti. Sekä lasten, että aikuisten ryhmät jatkavat normaalisti. Aikuisten valmennusryhmässä mukana oleva, mikäli koet, että haluat vallitsevan tilanteen vuoksi kuitenkin jäädä ryhmästä pois, ilmoitathan siitä perjantaihin 4.12. mennessä Iinalle. Kansalliset kilpailut on tennisliiton toimesta peruttu 3.1.2021 saakka. Seuran sisäiset juniorikilpailut 12.12. voidaan järjestää, koska osallistujamäärä ei tule olemaan kovin iso.

Jotta toimintamme voi jatkossakin pysyä käynnissä, muistutamme huomioimaan seuraavat vahvat suositukset:

  1. treeneihin ja tennishallille vain täysin terveenä
  2. vältä turhaa oleskelua hallilla ennen ja jälkeen treenien
  3. muista turvavälit ja yski ja aivasta hihaan
  4. pese ja/tai desinfioi kätesi hallille tullessasi ja sieltä lähtiessäsi
  5. omalle kentälle mennessä ja sieltä lähtiessäsi, vältä lähikontakteja edellisen/seuraavan vuoron pelaajien kanssa
  6. noudatetaan THL:n matkustuskaranteeneja
  7. vanhemmat hallille lasten treenejä seuraamaan vain maskin kanssa ja vain mikäli yhden kentän max 10 hlö kapasiteetti ei ylity
  8. vältä suihku-, sauna- ja pukutilojen käyttöä mahdollisuuksien mukaan, kuitenkin jos aulassa enemmän väkeä kuin pukuhuoneessa, on parempi käyttää laajempaa tilaa hyväksi kontaktien välttämiseksi

Tennisliiton ohjeistukset luettavissa täältä.

Pysytään terveinä ja pidetään huoli toisistamme!